Spodziewasz się, że największą wywrotkę na świecie produkuje Liebherr lub Caterpillar? Mylisz się! Największy pojazd świata to produkowany w Białoruskich Zakładach Samochodowych BelAZ 75710. Parametry techniczne tego wozidła są imponujące! 

Największa na świecie ciężarówka – BelAZ 75710 (BiełAZ 75710)

Największa wywrotka świata to jednocześnie największa ciężarówka świata. Białorusini wiodą prym w obydwu kategoriach. Samochody te wykorzystywane są w białoruskich kopalniach odkrywkowych do transportowania wydobytego urobku. 

Wywrotka BelAZ (BiełAZ) 75710 przed fabryką

Wozidło BelAZ 75710 produkowane jest nieprzerwalnie od 2013 roku do dnia dzisiejszego. Jak mówią inżynierzy z fabryki znajdującej się w mieście Żodzino – pojazd ten składa się niemalże wyłącznie z części wytworzonych przez rodzimą firmę,  a występują w nim jedynie 3 podzespoły, których produkcja odbywa się poza białoruskim zakładem. 

Konstruktorzy projektujący wywrotkę starali się aby pojazd oprócz swoich właściwości bijących rekordy został przy tym niezawodny i trwały. Wschodnia filozofia „gniotsa nie łamiotsa” w praktyce!

Możliwości wywrotki: aż 450 ton ładunku na raz!

BelAZ 75710 to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) wynoszącej aż 687 ton. Można go załadować ładunkiem o robiącej wrażenie masie rzędu 450 ton. Największe na świecie wodzidło sztywno-ramowe (tak fachowo kategoryzowany jest ten samochód) napędzane jest dwoma silnika diesla MTU typu 16V4000 o łącznej mocy 4600 KM i pojemności skokowej 65 litrów (każdy z nich). 

Co ciekawe silniki te pełną jedynie funkcję generatorów do napędzania 4 silników elektrycznych odpowiedzialnych za napęd dla każdego z kół. 

Koło BiełAZ 75710

Jednostki napędowe są w stanie rozpędzić ciężarówkę do prędkości maksymalnej wynoszącej 64 km/h, którą pojazd osiąga na kołach w wymiarze 59/80 R63. 

Model 75710 to prawdziwy gigant, do którego aby się dostać trzeba wspiąć się po niemałej drabinie. Jego wymiary to wysokość 8,17 m, przy długości 20,6 m, oraz szerokości 9,87 metra. 

BelAZ 75710 – ile pali ten potwór? 

Spalanie napędzanego hybrydowo BelAZa 75710 liczone jest w formie litrów na godzinę pracy maszyny i wynosi około 550 l. Zbiorniki paliwa o pojemności 2300 litrów umożliwiają nieprzerwalną pracę sprzętu przez trochę ponad 4h – także wywrotkę tankuję się co najmniej 2 razy w ciągu standardowej, ośmiogodzinnej zmiany. 

Spalanie BelAZ 75710

Czy to dużo albo mało? Jak na największą ciężarówkę na świecie o takich osiągach można by rzecz, że umiarkowanie. Porównując paliwożerność do podobnych na ryku maszyn możemy powiedzieć, że jest to całkiem dobry wynik.  

Ile kosztuje samochód ciężarowy BelAZ 75710?

Wywrotka BelAZ 75710 to specjalistyczny pojazd, na którego zapotrzebowanie występuje nie tylko na wewnętrznym, ale i na zewnętrznym rynku Białorusi. Odbiorcy cenią go za doskonałe parametry, wysoką jakość wykonania (o dziwo jak na wschodnie standardy) oraz zdolność do niezawodnej, ciężkiej pracy. 

kilka modeli wywrotek firmy BelAZ

Jaką cenę trzeba zapłacić za BelAZ 75710? Nowe sztuki w zależności od wyposażenia kosztują pomiędzy 6 a 9 milionów dolarów. Na ten moment nie udało nam się znaleźć żadnej aktywnej oferty na rynku wtórnym, zatem cena używanego BelAZa 75710 nie jest nam znana. 

Bezpośredni konkurenci – Caterpillar, Terex, Liebherr oraz Komatsu i Hitachi

Choć to Białoruś wiedzie prym w biciu światowych rekordów BiełAZ czy też w zapisie międzynarodowym – BelAZ ma w stosunku do swojego modelu 75710 wielu zachodnich konkurentów.  

Maszyny innych firm

Przykładem mogą być pojazdy produkcji „zachodniej”, takie jak chociażby amerykański Caterpillar 797B lub Terex 33-19 Titan. W kategorii gigantycznych ciężarówek ma też swoją ofertę szwajcarska firma Liebherr, której model T 284 z nie odstaje znacząco od swojej konkurencji. 

Warto również wspomnieć o maszynach produkowanych przez azjatyckie przedsiębiorstwa, które umożliwiają zakup wywrotek o pożądanych parametrach: Komatsu 980E-4 oraz Hitachi EH5000AC-3. 

Wszystkie z wymienionych wyżej ciężarówek, wraz z BiełAZem na czele znajdują się na liście TOP 10 największych wywrotek świata. 

Czy te informacje są dla Ciebie przydatne?

5
Bardzo
0
Przydatne
0
Średnio
0
Nie bardzo
0
Nieprzydatne
Marek Sanowiecki
Od mechanika po redaktora, moja pasja to przekładanie motoryzacyjnych nowinek na język każdego czytelnika. Moje artykuły to zaproszenie do świata pełnego prędkości i innowacji.

    Zostaw swoją opinię na ten temat!

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *