Masz motocykl, skuter lub motorower, który nadaje się do kasacji? Sprawdź w jaki sposób zgodnie z prawem możesz go zutylizować. Sprawdźmy kwestię złomowania jednośladów trafiających na złomowisko. 

Jak i gdzie legalnie zezłomować motocykl? 

Stacja demontażu pojazdów

Każdy zarejestrowany pojazd – a więc także motocykl należy zezłomować w odpowiednim do tego miejscu. Właściciel jednośladu powinien udać się w tym celu do certyfikowanej stacji demontażu pojazdów. Kasacja motocykli nie różni się znacząco od złomowania aut osobowych lub ciężarowych, a sam proces wygląda następująco: 

Aby oddać na złom motocykl skontaktuj się z najbliższą legalnie działającą stacją demontażu pojazdów. Warto wpierw zadzwonić i dowiedzieć się szczegółów związanych z formalnościami i cenami za złomowania obowiązującymi na danym szrocie. 

Często już podczas krótkiej rozmowy telefonicznej zostaniemy poinformowaniu o warunkach sprzedaży wraku oraz otrzymamy informacje o tym w jaki sposób zostanie przeprowadzona ta usługa. 

Niektóre ze złomowisk umożliwiają odbiór pojazdów – w tym również motocykli bezpośrednio od klienta. Świadczony jest dojazd lawetą, który umożliwi bezpieczny transport uszkodzonego lub niesprawnego motoru – bez konieczności uczestniczenia zepsutym pojazdem w warunkach ruchu drogowego. 

Do zezłomowania motocykla będą Ci potrzebne dokumenty: dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty lub paszport. Jeżeli pojazd nie został przerejestrowany na Twoje dane – wymagana będzie również umowa kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem. 

Uszkodzony motor

Na złomowisku pracownik stacji przeprowadzi weryfikację dostarczonych przez Ciebie dokumentów a następnie dokona ich unieważnienia. Zostanie Ci również wydane zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu – to ważny dokument, który pozwoli Ci później na wyrejestrowanie i wykreślenie motocyklu z ewidencji pojazdów. 

W celu wyrejestrowania trzeba udać się do najbliższego, miejscowego Wydziału Komunikacji. Miejsca te znajdują się w Urzędach Miejskich i Starostwach Powiatowych. Należy złożyć odpowiedni wniosek, wnieść opłatę administracyjną oraz załączyć dokumenty, które otrzymaliśmy na szrocie. 

Następnie pozostaje nam już tylko poinformować o fakcie złomowania naszego ubezpieczyciela. Dzięki temu możliwe będzie wypowiedzenie ubezpieczenia OC, co skutkować będzie brakiem konieczności opłacania składek polisy. 

Uszkodzony motocykl: do naprawy, sprzedaży czy na złom?

co zrobić zepsutym motocyklem

Motocykliści posiadający niesprawny motor mogą mieć spory dylemat co do tego, co zrobić w takiej sytuacji. Choć każdy przypadek jest inny, warto rozważyć kilka opcji: 

Naprawa zepsutego motoru: w zależności od tego jakie elementy zostały uszkodzone koszty naprawy mogą wynieść różne sumy. Jeżeli kwota zakupu nowych części jest wysoka, możemy spróbować kupić części zamienne używane – często są w świetnym stanie, a ich wycena bywa nierzadko bardzo korzystna. 

Sprzedaż uszkodzonego motocykla: gdy uznamy, że naprawianie to jednak zbyt kosztowny proces – możemy spróbować sprzedać zepsuty motocykl. Najprościej w tym celu wystawić ofertę na jednym z portali aukcyjnych lub ogłoszeniowych i czekać na potencjalnego nabywcę. 

Złomowanie jednośladu: kasacja motocykla w niektórych przypadkach jest jedynym rozwiązaniem! Zwłaszcza tyczy się to poważnie uszkodzonych pojazdów, których sprzedaż nie jest już możliwa, a to co zostało po motocyklu – np. w wyniku kolizji lub wypadku warto oddać na złom. Idąc tym rozwiązaniem, oprócz środków za skup złomu (stawka naliczana za kg masy pojazdu) dostaniemy również odpowiednie dokumenty, z którymi wyrejestrujemy motor z ewidencji i będziemy mogli wypowiedzieć umowę OC. 

Czy te informacje są dla Ciebie przydatne?

11
Bardzo
2
Przydatne
0
Średnio
0
Nie bardzo
0
Nieprzydatne
Piotr Winterowski
Pasjonat motoryzacji z wieloma latami doświadczenia w branży automotive. Specjalizuję się w przystępnym przedstawianiu technologii motoryzacyjnych. Moje teksty inspirują do odkrywania świata na czterech kołach. Zapraszam do wspólnej podróży!

    Zostaw swoją opinię na ten temat!

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *