Z pewnością każdy człowiek bliżej zainteresowany branżą motoryzacyjną natknął się kiedyś na oferty proponujące odkupienie pojazdu poprzez skup. Na czym polega biznes auto skupów? W jaki sposób firmy prowadzące skupy aut zarabiają pieniądze? Sprawdzimy te kwestie, oraz spróbujemy się dowiedzieć, czy sprzedaż pojazdu w jednym z takich miejsc może być opłacalna. 

Zarobki skupów samochodów używanych, uszkodzonych oraz aut do kasacji 

Pojazdy na sprzedaż poprzez skup

Skupy aut działają w bardzo prosty, wręcz banalny sposób – odkupują samochody od osób chcących pozbyć się swojego pojazdu, a następnie odsprzedają tenże kupiony pojazd innej osobie. Zarabiają więc na dalszej odsprzedaży zakupionych wcześniej pojazdów. 

Ale aby taki interes naprawdę był dochodowy, profesjonaliści zajmujący się skupem muszą sobie radzić jeszcze kilkoma innymi sposobami. Szczegóły działania takiego biznesu mogą być różne w zależności od tego jaki profil działań przyjmie dana firma. Najczęściej dodatkowym źródłem zarobku skupów jest:

  • rozbieranie aut i sprzedawanie ich na części,
  • skup aut rozbitych, uszkodzonych, a następnie ich naprawianie,  
  • odkupownie wraków pojazdów i wywożenie ich na złomowisko,
  • świadczenie usług transportu aut za pomocą lawety,

a także inne, często kreatywne sposoby handlarzy na to, aby powiększyć swój zarobek na skupie samochodów.

Jak dokładnie działają popularne auto-skupy?

Samochodowe skupy prowadzone są przez firmy oferujące pośrednictwo w sprzedaży pojazdów. Jednak miejsca takie różnią się nieco swoim sposobem działania od wielu auto-komisów. W przypadku sprzedaży auta poprzez skup nie trzeba bowiem czekać aż pojazd znajdzie nowego właściciela. 

Do transakcji kupna-sprzedaży dochodzi niemalże od razu, w wielu skupach nawet w kilka godzin od podjęcia decyzji o pozbyciu się auta. Jest to możliwe dzięki temu, że skup nie pośredniczy w szukaniu potencjalnego kupca, tylko od razu, bezpośrednio od właściciela kupuje samochód. 

auto-skupy pośredniczą w sprzedaży

Może być to wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, którym zależy na szybkim czasie sprzedaży. W tej kwestii usługi auto-skupu są niemalże bezkonkurencyjne! Co prawda trzeba wspomnieć, że dzieje się to nieco niższej ceny sprzedaży, ale w najlepszych skupach możemy liczyć na rzetelną wycenę, która odzwierciedlać będzie realną wartość auta. 

A jak wygląda opłacalność sprzedaży auta na skupie z perspektywy klienta? To zależy. Jeżeli weźmie się pod uwagę krótki czas transakcji, wypłatę gotówki na miejscu, a także (w licznych skupach) możliwość sprzedania swojego auta 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – wtedy możemy stwierdzić, że jest to naprawdę ciekawa oferta. Niewątpliwie warto ją przemyśleć i zastanowić się nad sprzedażą samochodu w jednym z takich miejsc. 

Czy otwarcie skupu pojazdów to dobry pomysł na biznes? 

Pomysł na otwarcie własnego skupu samochodów może być ciekawym rozwiązaniem dla osób, które mających smykałkę do biznesu. Jednak otwarcie należy stwierdzić, że nie jest to łatwy kawałek chleba! 

Duże przedsiębiorstwa zajmujące się świadczeniem usług skupu aut często obsługiwane są nie przez jedną osobę, a w wielu wypadkach działają dzięki wsparciu całego zespołu profesjonalistów. Do prowadzenia takiej działalności potrzebna jest również specjalistyczna wiedza z zakresu mechaniki, lakiernictwa oraz umiejętności trafnej oceny stanu technicznego auta. 

Nie sztuką jest bowiem kupić auto w kiepskim stanie technicznym, a później wydać na naprawy dwukrotność jego ceny. Handlowcy ze skupu muszą zaoferować trafną stawkę, która będzie opierać się o wskaźniki rynkowe – dotyczące zarówno możliwej ceny dalszej odsprzedaży auta, ceny które zadowoli klienta chcącego sprzedać pojazd, jak i aktualnych stawek za kg złomu samochodowego na szrocie. 

Klient sprzedający auto

Balans między tymi czynnikami umożliwia profesjonalne świadczenie usług – w taki sposób, by skup miał z tego odpowiedni zarobek, a jednocześnie mógł zagwarantować satysfakcję i zadowolenie swoim klientom. 

Czy te informacje są dla Ciebie przydatne?

2
Bardzo
0
Przydatne
1
Średnio
0
Nie bardzo
0
Nieprzydatne
Marek Sanowiecki
Od mechanika po redaktora, moja pasja to przekładanie motoryzacyjnych nowinek na język każdego czytelnika. Moje artykuły to zaproszenie do świata pełnego prędkości i innowacji.

    Zostaw swoją opinię na ten temat!

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *