Posiadasz auto, które jest niesprawne i chcesz samodzielnie je pociąć na złom? Niestety legalnie nie można tego zrobić. Zgodnie z prawem kasacja pojazdów dozwolona jest wyłącznie w dedykowanych do tego miejscach – stacjach demontażu pojazdów. Sprawdź jak zezłomować auto bez narażania się na kłopoty. 

Oddanie samochodu na legalne złomowisko 

legalny auto złom na stacji demontażu

Stare, uszkodzone auto może być dla jego właściciela sporym problemem. Nie dość, że zalega na parkingu, to wymaga stałych opłat za ubezpieczenie OC. Z tego względu przez myśl może przejść najprostsza możliwa opcja – pocięcie pojazdu na kawałki i oddanie go na złom. Jednak aby działać jedynie w granicach obowiązującego prawa – absolutnie nie powinniśmy tego robić w taki sposób! 

W Polsce złomowanie samochodów musi odbywać się poprzez dedykowane ku temu firmy prowadzące stacje demontażu pojazdów. Są to wyspecjalizowane przedsiębiorstwa zajmujące się nie tylko cięciem (a raczej strzępieniem) karoserii na mniejsze kawałki, ale też (i może przede wszystkim) fachową rozbiórką wraków i neutralizacją spoczywających w nich niebezpiecznych odpadów. Jak dokładnie się to dzieje?

O tym jak profesjonalnie złomuje się wraki aut

Szroty demontują z auta poszczególne podzespoły, które często trafiają do powtórnego obiegu w postaci używanych części zamiennych. Stan techniczny pojazdów tam trafiających przeważnie odbiega od idealnego – przecież nie bez powodu właściciel pojazdu zdecydował się na jego oddanie na złomowisko. Z tego względu przeprowadzana jest odpowiednia selekcja części, tak by odseparować od siebie elementy możliwe do dalszego zbycia, od tych, które trafią bezpośrednio jako surowiec do huty. 

Rozbieranie auta na części

Następnie z samochodu spuszczane są wszystkie zagrażające środowisku ciecze: płyny, oleje oraz paliwo. Pracownicy stacji kasacji przechowują je w odpowiednio zabezpieczonych beczkach i zbiornikach, które następnie przekazywane są firmie recyklingowej, która zajmuje się ich dalszym przetwarzaniem. 

Później z auta do kasacji rozbierane są wszystkie elementy z tworzyw sztucznych i plastików oraz gum. Część z nich po odpowiednich procesach również znajdzie swoje powtórne zastosowanie. 

Dopiero na finalnym etapie pozostałość – czyli karoseria auta cięta jest na drobniejsze kawałki. Robią to specjalistyczne maszyny nazywane popularnie strzępiarkami. Za ich pomocą możliwe jest podzielenie metalowych elementów na drobne kawałki, dzięki czemu łatwiejszy i bardziej wydajny jest ich transport oraz magazynowanie. 

recykling samochodów wycofanych

Wiele procesów prawda? To dlatego pocięcie samochodu na własną rękę nie wchodzi w grę, a jego utylizacja musi zostać przeprowadzona na dedykowanym do tego, fachowym auto złomie! 

Formalności dotyczące kasacji pojazdów 

pracownicy szrotu

Jakie formalności obowiązują w kwestii złomowania aut? By pozbyć się samochodu należy oddać pojazd w ręce specjalistów prowadzących auto-złom. Trzeba mieć ze sobą również wszystkie niezbędne dokumenty – te dotyczące pojazdu oraz własny dowód osobisty (lub paszport). W razie złomowania samochodu w czyimś imieniu powinniśmy się również wyposażyć w stosowne do tego upoważnienie. 

Do zezłomowania auta potrzebne Ci będą: 

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu (nie jest już wymagana),
  • tablice rejestracyjne,
  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • poprzednia umowa kupna-sprzedaży – jeżeli auto nie jest zarejestrowane na Ciebie. 

Warto także dodać, że aby otrzymać pełną kwotę za złomowanie samochód powinien być kompletny – czyli jego masa nie może być mniejsza niż 90% wartości wpisanej w dowód rejestracyjny. W przeciwnym wypadku złomowanie pojazdu będzie oczywiście możliwe, ale jego wycena może być mniejsza lub zostanie naliczona opłata za każdy brakujący kilogram. 

Jak zezłomować auto zgodnie z prawem? 

Aby zezłomować samochód skontaktuj się ze specjalistami od kasacji samochodu. Z pewnością znajdziesz profesjonalnie działający auto-złom w swojej okolicy na którym legalnie możesz zezłomować auto. Dobrze jest to zrobić telefonicznie – aby bez wychodzenia z domu sprawdzić warunki obowiązujące na konkretnej stacji demontażu. 

laweta zabiera auto na złom

W niektórych firmach możesz również skorzystać z opcji przetransportowania auta firmową auto-lawetą. Może okazać się to dobrą opcję w sytuacji, gdy Twój pojazd nie jeździ lub nie może wyjechać na drogi publiczne ze względów formalnych – np. nie ma ważnego przeglądu technicznego. 

Po przekazaniu wraku otrzymasz na szrocie dokument potwierdzający złomowanie – zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do demontażu. Pracownik stacji przyjmie od Ciebie wszystkie dokumenty, zweryfikuje Twoją tożsamość oraz unieważni tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny pojazdu. 

Z tymi dokumentami powinieneś udać się do miejscowego Wydziału Komunikacji – aby wyrejestrować pojazd. Masz na to 30 dni od daty złomowania. 

Na końcu pozostanie jeszcze kwestia poinformowania ubezpieczyciela o dokonaniu kasacji i wyrejestrowaniu auta- wtedy zgodnie z polskim prawem będziesz mógł zaprzestać opłacania składek polisy OC za pojazd. 

Czy te informacje są dla Ciebie przydatne?

3
Bardzo
2
Przydatne
0
Średnio
0
Nie bardzo
0
Nieprzydatne
Piotr Winterowski
Pasjonat motoryzacji z wieloma latami doświadczenia w branży automotive. Specjalizuję się w przystępnym przedstawianiu technologii motoryzacyjnych. Moje teksty inspirują do odkrywania świata na czterech kołach. Zapraszam do wspólnej podróży!

    Zostaw swoją opinię na ten temat!

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *